Artykuły, Potencja | Libido | Energia

Magnez a potencja

Magnez to jeden z najważniejszych pierwiastków mineralnych odpowiadających za prawidłową pracę organizmu. Chroniczny niedobór magnezu to osłabienie funkcji poznawczych, dolegliwości ze strony układu nerwowego, osłabienie mięśni, problemy ze snem i regeneracją podczas snu. Co niezwykle ważne, od odpowiedniego stężenia magnezu we krwi w ogromnej mierze zależy również sprawność seksualna.

Magnez występuje oczywiście w pożywieniu, jednak w praktyce niewiele osób jest w stanie zapewnić sobie odpowiednią podaż tego pierwiastka wyłącznie poprzez dietę. Regularna aktywność fizyczna, niedobory snu, używki, stres – te wszystkie czynniki sprawiają, że zapotrzebowanie organizmu na magnez staje się znacząco większe.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest suplementacja magnezem. Na rynku dostępnych jest jednak naprawdę wiele preparatów. Niektóre spośród nich cechują się udowodnioną naukowo skutecznością i posiadają status leków, inne z kolei są uznawane przez lekarzy i specjalistów od żywienia za właściwie bezwartościowe.

Czym więc kierować się przy wyborze tego minerału?

 

Tlenek, jabłczan, cytrynian… co wybrać?

Na samym początku trzeba zaznaczyć, że istnieją różne chemiczne formy magnezu. Na półkach supermarketów znajdziemy preparaty typu ZMA, czyli naturalny booster testosteronu. Po przyjrzeniu się składowi danego suplementu okazuje się, że zawiera on magnez w postaci tlenku tej substancji, co oznacza, że taki suplement możemy po prostu wyrzucić do kosza (tlenek magnezu wykazuje przyswajalność na poziomie 3%).

Jakie formy chemiczne magnezu powinny więc nas interesować? Można wymienić trzy atrakcyjne propozycje:

  1. Cytrynian magnezu
  2. Węglan magnezu
  3. Jabłczan magnezu

Warto jednak pamiętać, że wymienione formy chemiczne magnezu różnią się od siebie pod wieloma względami, w tym również w aspekcie ewentualnych skutków ubocznych. Przyjrzyjmy się tym trzem formom chemicznym magnezu i postarajmy się odpowiedzieć na pytania, którą z nich i w jakich wypadkach warto stosować.

 

Cytrynian magnezu

Cytrynian magnezu to najlepiej wchłaniana przez organizm forma chemiczna tego pierwiastka mineralnego. Szacuje się, że w przypadku dobrej jakości preparatów i przy popiciu tabletki szklanką czystej wody przyswajalność sięga poziomu 90%. Czy oznacza to, że cytrynian magnezu stanowi najlepszą metodę na uzupełnienie ewentualnych niedoborów magnezu? Niestety, niekoniecznie. Ze względu na bardzo wysoką przyswajalność magnez w postaci cytrynianu łatwo jest przedawkować. Najpopularniejszy efekt uboczny przyjęcia zbyt dużej dawki to rozstrój żołądka. Mogą jednak zdarzyć się również poważniejsze konsekwencje, w tym nawet zaburzenia rytmu serca.

Cytrynian magnezu nie jest również polecany osobom mającym problemy z układem pokarmowym. W takim wypadku efekt przeczyszczający może wystąpić nawet przy przyjmowaniu standardowej, zalecanej przez producenta dawki.

 

Węglan magnezu

Węglan magnezu to pod niektórymi względami przeciwieństwo cytrynianu. Podczas gdy ten drugi może działać drażniąco na układ pokarmowy, suplementacja preparatami na bazie węglanu magnezu jest stosowana między innymi w przebiegu choroby wrzodowej żołądka, zgadze czy innych problemach spowodowanych nadmierną wrażliwością układu pokarmowego. Wchłanialność węglanu magnezu wynosi około 30%, dzięki czemu ryzyko przedawkowania jest nieporównanie mniejsze, niż ma to miejsce w przypadku cytrynianu.

 

Jabłczan magnezu

Jabłczan magnezu to propozycja szczególnie interesująca z punktu widzenia sprawności seksualnej. Powód? Kwas jabłkowy działa energetyzująco i zmniejsza uczucie zmęczenia. Oprócz tego, magnez w postaci jabłczanu tego mikroelementu to także dobry sposób na poprawę syntezy ATP w organizmie, a co za tym idzie zwiększenie produkcji energii.

Oprócz tego, istnieją opracowania naukowe dowodzące, że jabłczan magnezu wywiera silny wpływ detoksykacyjny na mózg. Mowa tutaj przede wszystkim o usuwaniu z mózgu aluminium, dzięki czemu suplementacja jabłczanem magnezu może być uznawana za efektywną metodę między innymi w zakresie profilaktyki choroby Alzheimera. Tutaj link do wzmiankowanych badań: http://forperfectbalance.com/health-topic/alzheimers-aluminum-toxicity/

 

Jak stosować magnez?

Pierwsza zasada, jeżeli chodzi o szeroko pojęte stosowanie magnezu, to oczywiście wybór odpowiedniego preparatu. Najlepiej jest wybierać te produkty, które posiadają status leków, a nie suplementów diety. Jeżeli jednak chcemy zdecydować się na te ostatnie, należy korzystać tylko i wyłącznie z preparatów pochodzących od sprawdzonych, renomowanych producentów.

Tabletki z magnezem zawsze popijamy wodą, najlepiej bez jednoczesnego przyjmowania innych preparatów. Jeżeli jednak mniej zależy nam na samej wchłanialności magnezu, a więcej na stymulacji wydzielania testosteronu, możemy przyjmować magnez łącznie z cynkiem oraz witaminą B6. Preparaty zawierające wymienione substancje są dostępne w postaci już gotowej pod nazwą ZMA. Zamiast jednak kupować gotowe ZMA, znacznie lepiej jest samodzielnie sporządzić tzw. ZMA apteczne. Po prostu wybieramy odpowiednią, skuteczną formę magnezu, a następnie dodajemy do tego dobrej jakości preparat z cynkiem (najlepiej posiadający status leku) oraz witaminę B6. Takie ZMA powinno być znacznie skuteczniejsze nawet od dobrych tego typu produktów w już gotowej postaci.

Zobacz także: Spadek testosteronu wraz z wiekiem mężczyzny

 

Magnez a sprawność seksualna

O wpływie magnezu na sprawność seksualną można mówić wiele. Wydaje się, że należy podkreślić przede wszystkim dwie najważniejsze właściwości magnezu. Po pierwsze, ten pierwiastek mineralny jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Skutki niedoboru magnezu to między innymi problemy ze snem, obniżona jego jakość, a co za tym idzie, również gorsza regeneracja organizmu, a w konsekwencji ogólne osłabienie organizmu. Druga kwestia to wpływ magnezu na funkcjonowanie mięśni. Pierwiastek ten jest mięśniom po prostu niezbędny, o czym doskonale wiedzą kulturyści.

Warto również dodać, że magnez odgrywa istotną rolę w regulacji ciśnienia krwi, a co za tym idzie również dopływu krwi do członka, co ma fundamentalne znaczenie jeżeli chodzi o samą możliwość osiągnięcia erekcji a także jakość (twardość, długość) wzwodu. Zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie ciśnienie krwi są potencjalnymi wrogami potencji mężczyzny.

 

O tym, jak skutecznie, naturalnie i przede wszystkim długotrwale normalizować ciśnienie piszemy w poradach mailowych „Sprawni do setki”. Strona z zapisem tutaj.

 

Dokładny mechanizm, na zasadzie którego nadmierne ciśnienie krwi powoduje częściową utratę zdolności seksualnych albo wręcz impotencję, nie został jeszcze wyjaśniony. Za najbardziej wiarygodną hipotezę uważa się tę, według której nadciśnienie może powodować uszkodzenia drobnych tętnic wewnątrz członka, co z kolei uniemożliwia prawidłowy dopływ krwi. Tymczasem magnez, zażywany regularnie i w odpowiednich dawkach, stanowi jedną z bardziej efektywnych metod naturalnej regulacji poziomu ciśnienia we krwi, a tym samym również profilaktyki zaburzeń erekcji.

 

Zobacz także: Co się stanie, gdy zaczniesz suplementować wysokiej jakości cynk
oraz Niskie libido i naturalne sposoby na wyleczenie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.