Potencja | Libido | Energia

Mężczyźni go tracą, a kobiety zyskują. Rzecz o testosteronie

siłowanie na rękę kobieta vs facet

Co nam daje testosteron.

W moim gabinecie obserwuję, jak z każdym rokiem spada u mężczyzn poziom testosteronu na korzyść estrogenów. Wśród kobiet zaś odnotowuję zjawisko odwrotne – rośnie testosteron, spadają estrogeny [1].

To cytat z nowej książki doświadczonej seksuolog – dr. n. med Ewy Kempisty-Jeznach. Każdy zna pojęcie „testosteron”, oraz „estrogeny”, tylko czy wiemy, jak wpływają one na zachowanie obu płci?

Dzięki przewadze testosteronu nad estrogenami mężczyzna zachowuje się  i myśli po męsku

Przede wszystkim, przewaga testosteronu w życiu płodowym sprawia, że zarodek staje się mężczyzną. Dzięki niemu mężczyzna wykazuje cechy samcze: jest stanowczy i nie poddaje się tak łatwo emocjom. Jest opiekuńczy wobec partnerki i potomstwa, ale nie jest tkliwy i płaczliwy.
W organizmie mężczyzny produkowane są także estrogeny (żeńskie hormony), choć w niewielkiej ilości. To im zawdzięcza on wiele cech, które czynią go atrakcyjnymi w oczach pań: romantyzm, wrażliwość, sentymentalność i czułość. Zasada jest prosta – im niższy poziom testosteronu, tym tym te cechy są widoczniejsze.
Ciekawostką obrazującą mądrość natury jest ta, że u świeżo upieczonego ojca poziom testosteronu spada i utrzymuje się na niskim poziomie przez ok. pół roku. Wtedy nawet najbardziej męscy faceci przeradzają się w kochanych tatusiów. Jaki to ma sens ewolucyjny? Natura wypracowała ten mechanizm na korzyść rodziny. Przede wszystkim chodzi o to, że mężczyzna ma dzięki temu większą motywację do chronienia rodziny przed światem zewnętrznym. Ponadto, kobieta po porodzie nie ma ochoty na współżycie, a i mężczyźnie spada akurat wtedy libido. Zatem ryzyko opuszczenia przez niego rodziny ulega redukcji.

Jak zachowuje się mężczyzna z zaburzeniem wydzielania testosteronu

W ostatnich zdaniach poruszyliśmy kolejną ważną funkcję, jaką w organizmie pełni testosteron. Mianowicie, jest on odpowiedzialny za popęd płciowy w 100%! To jednak nie wszystko. Jego brak wywołuje zmiany fizyczne: otyłość, zwłaszcza brzuszną, bóle stawów i głowy, szumy w uszach, zanik mięśni. Towarzyszą im zmiany psychiczne: wahania nastroju, nieuzasadnione rozdrażnienie, bezsenność, brak libido i aktywności życiowej.
Wreszcie, może dochodzić nawet do stanów depresyjnych i lękowych. To ostatnie to nie przesada – dr Kempisty-Jeznach uważa, że wielu pacjentom depresyjnym bardziej pomogłaby terapia hormonalna niż leki antydepresyjne.
Ujmując to wszystko najogólniej, to następstwem spadku testosteronu, jest spadek energii życiowej.
Kolejnym problemem jest niska płodność:

Przez pokolenia kobiety zachodziły w ciążę bez trudności, i często zbyt wcześnie. Wiele decydowało się na aborcję. Dzisiaj natomiast to zajście w ciążę i jej utrzymanie jest problemem. Co piąte małżeństwo ma problemy z płodnością, coraz więcej par musi korzystać z dobrodziejstw zapłodnienia in vitro [1].

Jaka grupa wiekowa jest szczególnie narażona na spadek testosteronu

Jeszcze jakiś czas temu mówiło się o tym, że testosteron w sposób naturalny spada po 40 roku życia. Obecnie publikuje się coraz więcej prac naukowych mówiących o tym, że ten spadek w męskiej populacji notuje się już po trzydziestym piątym roku życia. Cytując jeszcze raz autorkę:

Zgodnie z założeniami natury, najwyższy poziom tego hormonu moją chłopcy po czternastym roku życia. I do czterdziestki produkują go w dużych ilościach. Ale po przekroczeniu tego wieku panowie zaczynają tracić swój najważniejszy hormon, mniej więcej w tempie około dwóch procent rocznie.
W ostatnich latach obserwuje się jednak radykalną zmianę tej prawidłowości. Coraz więcej mężczyzn traci testosteron w młodym wieku, grubo przed czterdziestym rokiem życia! Codziennie obserwuję w moim gabinecie młodych mężczyzn borykających się z wynikającymi z tego faktu problemami [1].

Niski testosteron – przyczyny

Jest kilka przyczyn. Jedną grupą przyczyn jest przetworzona żywność oraz zanieczyszczenie środowiska. Jest to odpowiednio tzw. stres stres fizyczny i chemiczny.

Zobacz także: Żegnajcie męskie hormony… Czyli o estrogenach w żywności

Niezależnie od tego, co jemy, narażeni jesteśmy także na stres emocjonalny, który chyba jeszcze bardziej blokuje wydzielanie testosteronu. Właściwie to blokuje go kortyzol, będący odpowiedzią ciała na stres. Organizm nie może wytwarzać równocześnie obu tych substancji – więc albo jedno, albo drugie.
Ma to miejsce niezależnie od wieku mężczyzny. Stres emocjonalny (psychiczny) wynika nie tylko z konkretnych, trudnych sytuacji życiowych, ale także ze zmiany modelu społecznego i relacji kobieta – mężczyzna.

Kobiety żyją dłużej, ze względu na hormony

Patrząc od strony hormonalnej, błędem jest nazywanie kobiet płcią słabszą. Życiem pań rządzą aż trzy hormony płciowe (estron, estradion, estriol), a nie jeden. Tak się składa, że o sile płci decyduje właśnie liczba hormonów. Jedną z manifestacji tego faktu jest to, że kobiety żyją dłużej (w Polsce średnio o 8 lat).
Ta przewaga dożywalności jednak spada, co przypisuje się bardziej intensywnemu udziałowi kobiet w wyścigu szczurów (myszy?). To one robią teraz kariery na równi z mężczyznami, stają za sterami firm, dobrze zarabiają, a do tego wszystkiego kierują domem i planują urlopy. Są świetnie wykształcone, nowoczesne, elokwentne, piastują zawody wcześniej zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Jasno wyrażają swoje zdanie i często wygrywają spory. Taka sytuacja onieśmiela wielu mężczyzn. Trzeba to powiedzieć jasno – mężczyźni obecnie konkurują z kobietami o posady oraz o pełnienie tradycyjnych ról w rodzinie i społeczeństwie.
Prawdopodobnie podświadomie podziwiają kobiety za ich umiejętność żonglowania licznymi obowiązkami i znajdowania energii na to wszystko. To jeszcze pogłębia ich zmęczenie i wpędza w kompleksy, powoduje stres. A stres największym testosteronu wrogiem jest.
Źródło: Testosteron. Klucz do męskości, Ewa Kempisty-Jeznach, Prószyński i S-ka, Warszawa 2018

Zobacz także: Pyłek sosnowy – ziołowy testosteron

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.