Poranna erekcja – jej brak i przyczyny
Panowie są przyzwyczajeni do tego, że budzą się rankiem z silną erekcją i jest to jak najbardziej naturalny, pożądany stan. Jest to zdrowy symptom, który świadczy o tym, że ze zdrowiem seksualnym mężczyzny nie ma problemów. Brak porannej erekcji może być jednak pierwszym (lub którymś z kolei) powodem do zmartwień, nie wolno tego lekceważyć, lecz jak najszybciej udać się do specjalisty. Warto poszerzyć swoją wiedzę na temat porannej erekcji i wpływu tego zjawiska na samopoczucie mężczyzny oraz ogólne zdrowie seksualne.
Problemy z erekcją mogą być spowodowane wieloma różnorodnymi przyczynami. Wiele zależy od tego, w jakim wieku znajduje się mężczyzna, którego dotykają takie problemy. Jeśli jest to młody mężczyzna, który nie narzekał do tej pory na własne zdrowie, to przyczyna może występować w psychice takiej osoby lub też w nieodpowiedniej diecie. Są to najczęstsze przyczyny kłopotów z erekcją w młodym wieku. Wtedy zwykle nie jest to spowodowane niedoborem testosteronu w organizmie.
Brak porannej erekcji – winny testosteron? Niekoniecznie
Im starszy jest mężczyzna, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska, ze względu na znaczny spadek testosteronu z wiekiem. Jednak, oczywiście, jak to bywa w medycynie, nie wszystko jest takie proste i nie zawsze będzie to jedyna i najważniejsza przyczyna. Trzeba mieć bowiem na uwadze fakt, że nawet jeśli poziom testosteronu będzie odpowiednio wysoki mogą pojawić się problemy z wystąpieniem erekcji, głównie tej porannej.
Zobacz także: Poziom testosteronu a potencja u mężczyzn
Wreszcie, nie od razu należy się przejmować jej brakiem. Panowie mają od 1 do 5 erekcji podczas snu, występują one cyklicznie. Czasem zdarzy się tak, że coś nas zbudzi w niewłaściwej fazie snu, w której erekcja nie występuje. Nie należy się tym zbytnio przejmować chyba, że takie zjawisko występuje przez kilka dni z rzędu.
Poranna erekcja – przyczyny
Za poranną erekcję według ekspertów odpowiadają różne czynniki, przede wszystkim hormony. Do zmian hormonalnych w męskim organizmie dochodzi głównie podczas snu, kiedy organizm produkuje bardzo dużą dawkę hormonów męskich, w tym głównie hormonów płciowych. Produkowany jest wtedy m.in. testosteron. Właściwa jego dawka w organizmie jest niezbędna do uzyskiwania erekcji.
Im mężczyzna jest starszy tym mniej ma testosteronu w organizmie i wtedy właśnie występują problemy z erekcją, również tą poranną. Jednocześnie podczas wytwarzania testosteronu obniża się poziom kortyzolu („hormonu stresu”), gdyż organizm podczas snu się regeneruje. Jeśli jednak któryś z tych czynników nie wystąpi wtedy erekcja będzie słaba lub w ogóle nie wystąpi.
Obecność atrakcyjnej partnerki
Warto też wspomnieć o tym, że wpływ na wystąpienie erekcji może mieć fizyczny kontakt z partnerką lub też sama świadomość jej obecności. Sam fakt tego, że śpi się obok atrakcyjnej kobiety wpływa na produkcję hormonów, dzięki temu prawdopodobieństwo wystąpienia porannej erekcji jest dużo większe.
Psychika
Poranna erekcja wywołana jest też odpowiednią kondycją psychiczną i optymalnym stylem życia. Jest to bardzo istotne, bo jeśli człowiek jest zestresowany, niepewny własnej wartości, wydziela się kortyzol. Te przyczyny stanowią klucz do wyjaśnienia zagadki, dlaczego problemy z erekcją u mężczyzn pojawiają się w każdym wieku, niezależnie od tego, czy jest się osobą zdrową, czy też nie. Warto więc dbać o swój relaks i regenerację, a także żyć w spokoju i bez nerwów.
Dieta
Czynnikiem wspomagającym zdrową erekcję u mężczyzn jest na pewno odpowiednia dieta. Warto więc gromadzić wiedzę o żywości i nawykach żywieniowych, aby ustalić odpowiednią dietę dla siebie. Raz ustalone, optymalne menu będzie nam służyło przez lata.
Taką wiedzą, m.in. o żywności dzielimy się w ramach krótkich, cyklicznych maili. Są darmowe.
Zapis tutaj.
Brak porannej erekcji oznacza jakiś problem ze zdrowiem
Penis jest dla mężczyzny pierwszym wyznacznikiem tego, iż ze zdrowiem mężczyzny (psychicznym lub fizycznym) jest coś nie tak. Jeśli więc erekcja poranna nie występuje, nie należy tego bagatelizować, lecz jak najszybciej udać się do specjalisty lub nawet kilku, tak aby zdiagnozować zarówno psychikę, jak i organizm, i rozpocząć odpowiednie leczenie. Trzeba się tym po prostu na poważnie zająć i ustalić, że stanowi to życiowy priorytet na dany moment.
Odpowiednimi lekarzami będą: urolodzy, seksuolodzy i psychiatrzy ze specjalizacją seksuologiczną, a w dalszej kolejności psycholodzy.
Inne powody braku porannej erekcji
Brak erekcji również może być spowodowany wieloma różnorodnymi czynnikami, przede wszystkim należy wśród nich wymienić:
- inne problemy hormonalne poza niedoborem testosteronu,
- cukrzyca,
- otyłość,
- nadciśnienie,
- wysoki poziom cholesterolu,
- lęki i depresja.
Często u młodych mężczyzn problemem jest depresja, a ta ostatnia oznacza często również depresję penisa… Dlatego należy koniecznie zasięgnąć rady psychiatry, który może potem skierować taką osobę do psychologa. Jeśli problemem jest właśnie psychika, to problemy seksualne na dłuższą metą rozwiążą się wraz z poprawą kondycji „głowy”. Aby tego dokonać, należy skupić uwagę na umiejętnym rozwiązaniu najważniejszych problemów nie dotyczących seksualności.
Kolejną przyczyną może być też zbyt duża dawka przyjmowanych leków, dlatego lepiej skonsultować to z lekarzem, aby przypadkiem sobie jeszcze bardziej nie zaszkodzić.
Na koniec należy dodać, że zdolność do seksu można zachować na naprawdę bardzo długo, czyli nawet do późnej starości. To powiedziawszy, warto być świadomym, że im starszy jest mężczyzna, tym rzadziej będzie miewał erekcje, jest to naturalne zjawisko, i nie należy wpadać w panikę. Bić na alarm trzeba wtedy, kiedy mężczyzna nie jest jeszcze w podeszłym wieku, a problem występuje.