Sprawność seksualna mężczyzn jest szalenie istotnym czynnikiem wpływającym na jakość życia tak prywatnego, jak i zawodowego. Szacuje się, że w Polsce aż 2,5 mln mężczyzn cierpi na obniżoną potencję i problemy z utrzymaniem pełnego wzwodu. Hormonem, który jest odpowiedzialny za utrzymanie pełnych funkcji seksualnych u mężczyzn, jest testosteron. To on powoduje uczucie podniecenia, pożądania, a także ma istotne znaczenie w porannych, spontanicznych erekcjach, wzwodach psychogennych oraz osiąganiu orgazmów i w końcu wytrysku.
Obniżony poziom testosteronu zazwyczaj odnotowuje się łącznie z innymi schorzeniami, do których najczęściej należą: otyłość, cukrzyca, miażdżyca i zwyrodnienia naczyń. Rozpoznanie przyczyny problemu ze wzwodem powinno więc rozpocząć się od określenia poziomu testosteronu w surowicy, a także włączenia innych badań diagnostycznych. Na szczęście libido można podnieść, zmieniając tryb życia oraz sposób odżywiania.
Testosteron całkowity i wolny
Testosteron występuje w organizmie w postaci całkowitej i wolnej. Wolny testosteron wchodzi w skład testosteronu całkowitego. We krwi wolny testosteron występuje w śladowych ilościach, ale odgrywa bardzo ważną rolę. Odpowiada za sprawność seksualną, obniżenie głosu, wzrost masy mięśniowej czy właściwą wielkość penisa. Normy dla wolnego testosteronu u mężczyzn wynoszą 174–792 pmol/l (50-210 ng/l). Odbiegający od tych wskaźnik wolnego testosteronu może być przyczyną narastających zaburzeń związanych z obniżonym libido, ale też z zaburzeniami erekcji czy płodności u mężczyzn. Dla prawidłowej oceny warto badać zarówno testosteron całkowity, jak i wolny.
Brak ochoty na sex — winny testosteron?
Słusznie uważa się, że im mniejszy poziom testosteronu, tym mniejsze potrzeby seksualne. Co więcej, jeśli do obniżającego się hormonu dodamy stres i złe odżywianie problemy będą wyłącznie narastać.
Spadek libido jest związany z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Zazwyczaj po 40. roku życia pojawiają się pierwsze, wyraźne spadki stężenia testosteronu, jednak ze względu na tryb życia, jaki prowadzi większość mężczyzn, granica wieku, gdy pojawiają się zaburzenia seksualne, wyraźnie się obniża. Coraz częściej na problemy ze wzwodem i brak ochoty na sex uskarżają się trzydziestolatkowie. W tych przypadkach należy przyjrzeć się problemowi bliżej i zasięgnąć porady lekarza seksuologa, androloga. lub urologa. Produkcję testosteronu można wspomóc w sposób naturalny poprzez ruch fizyczny (najlepiej rekreacyjny), spożywanie określonych pokarmów oraz … życie bez długotrwałego, czyli wyniszczającego stresu.
Należy także podkreślić, że poziom testosteronu w ciągu doby ulega istotnym wahaniom. Najwyższy występuje
w godzinach porannych, by obniżać się do wczesnego wieczora. W okolicach godziny 21 poziom hormonu ponownie wzrasta, choć nie do takich szczytowych wartości jak rano, ale na tyle wystarczająco, by pojawiła się wyraźna ochota na łóżkowe igraszki z partnerką.
Zobacz także: Testosteron a wiek mężczyzny
Niski testosteron – leczenie farmakologiczne
Oczywiście, żeby mówić o niskim poziomie testosteronu, należy najpierw poddać się badaniom laboratoryjnym. Leczenie może opierać się o produkty farmakologiczne i suplementację. Farmakologiczna terapia testosteronem jest polecana wyłącznie mężczyznom dotkniętym dużymi zaburzeniami. Można zastosować tabletki
z testosteronem, plastry, żele oraz zastrzyki.
Lekarze niechętnie przepisują tabletki, ponieważ nie pozwalają one osiągnąć odpowiedniego poziomu testosteronu we krwi. Testosteron aplikowany w tej formie jest szybko metabolizowany, przez co nie działa z taką skutecznością, jakiej pacjent oczekuje. Poza tym farmakologiczna terapia testosteronem niesie ze sobą skutki uboczne tj. wysokie obciążenie wątroby.
Do farmakologicznych terapii należy także stosowanie żeli i plastrów aplikowanych na skórę lub mosznę. W tym przypadku odnosi się lepsze efekty niż w przypadku tabletek, ponieważ hormon jest wchłaniany przez skórę
i stopniowo uwalniany do krwi.
Suplementacja przy niskim testosteronie
Suplementacja jest alternatywą do leczenia farmakologicznego. Opiera się o naturalne składniki dobrane we właściwy sposób, w odpowiednich proporcjach. Te, po które warto sięgać, zawierają cholinę, cynk oraz selen. Polecana suplementacja zawiera w swoim składzie np. kozieradkę, pokrzywę, owoce jagodowe, żurawinę, soję, kwas D-asparginowy (DAA) oraz witaminę B6 i kwasy omega-3.Wraz z suplementacją trzeba zadbać o zmianę swojej diety
i trybu życia. Eliminacja niezdrowych tłuszczów i nadmiaru węglowodanów oraz wystarczająca aktywność fizyczna pomagają skutecznie podnieść poziom wolnego testosteronu i ponownie cieszyć się życiem seksualnym. Warto więc dołożyć starań, aby przywrócić pełną męskość.
Na koniec raz jeszcze przepis na testosteron w normie:
- minimalizacja stresu lub umiejętność rozładowywania go,
- dająca satysfakcję aktywność fizyczna, co najmniej 40 minut trzy razy w tygodniu. Wycieńczające ćwiczenia siłowe częściej niż 1, maksymalnie 2 razy w tygodniu nie są tutaj dobrym rozwiązaniem.
- zmiana nawyków żywieniowych,
- pełnowartościowa suplementacja wysokojakościowymi preparatami i ziołami