Różaniec górski – właściwości i działanie
Różaniec Górski. z łac. Rhodiola Rosea to suplement ograniczający stres, który jest znany pod wieloma nazwami, takimi jak: arktyczny korzeń, królewska korona, złoty korzeń. Jest ziołem-adaptogenem z ogromną mocą spalania tłuszczu, wzmacniania energii oraz pobudzania mózgu. Adaptogeny są grupą roślin, które pomagają ciału w przystosowaniu się do fizycznego, chemicznego i środowiskowego stresu. Różaniec jest jednym z najbardziej efektywnych w tej grupie.
Różaniec Górski był częścią systemów medycyny praktykowanej na całym świecie, zwłaszcza w partiach Europy i Azji, przez wiele stuleci. Ma długą historię użycia w tradycyjnych chińskich lekach, zwłaszcza w poprawianiu wytrzymałości i redukowaniu stresu. Wikingowie używali go także w ulepszaniu siły, wykorzystywany był także w pokonywaniu wysokości, takich jak na górze Mount Everest.
Był używany przez Rosjan w celu poprawienia efektywności pracy, wytrzymałości, w walce z bezsennością, zmęczeniem i depresją. Używano go także w celu oczyszczenia ciała i walki z rakiem.
5 właściwości różańca górskiego
Różaniec jest bardzo pomocny w podwyższaniu zarówno energii fizycznej, jak i psychicznej, oraz w zwalczaniu negatywnych skutków stresu. Pomaga organizmowi dostosować się poprzez zmniejszenie lub zapobieganie zmianom hormonalnym związanym ze stresem długotrwałym. Badania sugerują, że ten pożądany proces polega na oddziaływaniu na beta-endorfiny i neuropeptydy opioidowe w celu zwiększenia tolerancji na stres.
Wykazano, że Różaniec wykazuje się pięcioma głównymi korzyściami zdrowotnymi:
- Obniża kortyzol, czyli tzw. ’’hormon stresu’’
- Łagodzi depresję i poprawia funkcjonowanie mózgu.
- Wspomaga i przyśpiesza spalanie tłuszczu trzewnego/brzusznego.
- Zwiększa poziom energii i wyniki sportowe
- Zmniejsza zmęczenie psychiczne.
Przyjrzyjmy się teraz lepiej wymienionym korzyściom.
1. Pomaga obniżyć poziom kortyzolu
Jednym z głównych powodów, dla których ludzie zwracają się ku adaptogenom takim jak różaniec, jest pomoc w zrównoważeniu poziomu kortyzolu. Jest to istotny czynnik spowalniający proces starzenia. Korzystają na tym także samopoczucie i wygląd człowieka. Różaniec uspokaja organizm, gdy w rezultacie zaistnienia codziennych stresorów, układ nerwowy przechodzi w tryb „walki lub ucieczki” (inaczej: gdy aktywuje się sympatyczny układ nerwowy). Jeśli kortyzol pozostaje wysoki przez długi czas, na przykład w wyniku stresu emocjonalnego lub fizycznego, może powodować szereg negatywnych objawów. Mogą to być:
- obniżona odpowiedź wydzielania glukozy do krwi,
- przyrost masy brzusznej,
- problemy z tarczycą,
- zaburzenie równowagi hormonalnej,
- pogorszona pamięć,
- osłabiona odporność.
Utrzymując równowagę poziomu kortyzolu, zdrowie polepsza się na wiele sposobów. W sferze łatwej do odnotowania, chodzi tu o poczucie młodości i witalności. Wysokie poziomy kortyzolu w dłuższym okresie czasu przyczyniają się do przyspieszenia starzenia, występowania częstych stanów niepokoju, gorszych wyników poznawczych i atrofii (zaniku) pamięci.
2. Pomaga wyleczyć depresję i poprawia funkcjonowanie mózgu
Kolejną niesamowitą korzyścią z suplementacji różańcem jest to, iż, jak wykazano, pomaga on w poprawianiu funkcji poznawczych. Zwiększa on wrażliwość neuronów, w tym dwóch neuroprzekaźników: serotoniny i dopaminy. Są one znane są ze zwiększania skupienia, pamięci, przyjemności i ogólnej poprawy samopoczucia – co czyni je bardzo ważnymi dla zapobiegania lękowi i depresji. W badaniach na zwierzętach wykazano również, że różaniec pomaga w naprawie uszkodzonych neuronów w hipokampie – regionie mózgu uważanym za centrum emocji, pamięci i autonomicznej regulacji układu nerwowego. W badaniu klinicznym z udziałem 150 osób cierpiących na depresję uczestnicy otrzymywali różaniec górski przez jeden miesiąc. Pod koniec badań dwie trzecie grupy miało pełną remisję objawów depresji, a osłabienie w ciągu dnia znacznie zmalało.
3. Przyśpiesza spalanie tłuszczu trzewnego
Jedną z wielu niewiarygodnych cech różańca jest to, że pomaga ona ciału spalać zmagazynowany tłuszcz bardziej efektywnie. Wszyscy wiemy, że ćwiczenia mogą zwiększyć utratę tłuszczu, ale jeśli myślimy o dodatkowej przewadze, to naprawdę warto spróbować suplementacji różańcem. W połączeniu z regularnymi ćwiczeniami, przyspieszy to odchudzanie. Wykazano, że najbardziej aktywny związek różańca – rozawina, wywołuje reakcję spalania tłuszczu. Ze względu na wsparcie w normalizacji poziomu kortyzolu, różaniec zmniejsza również apetyt na niezdrowe jedzenie. To ostatnie opóźnia akumulację tłuszczu będącą pokłosiem wysokiego poziomu kortyzolu.
4. Zwiększa poziom energii i wyniki sportowe
Dziś jednym z najbardziej popularnych zastosowań różańca jest zwiększanie energii, wytrzymałości i siły. Rhosea pomaga zwiększyć wytrzymałość, liczbę krwinek czerwonych i zmniejsza uszkodzenia oksydacyjne. Czerwone krwinki przenoszą tlen do mięśni, a ich większa liczba radykalnie poprawia wydajność sportowca i opóźnienia moment zmęczenia. Suplement działa poprzez zwiększenie EPO, znanej również jako erytropoetyna, która stymuluje produkcję RBC (red blood cells – czerwonych krwinek). Według badań opublikowanych w ’’International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism’’ w 2004 r., Różaniec ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają szybko zregenerować mięśnie. W innym badaniu przeprowadzonym na szczurach stwierdzono, że suplementacja różańcem może zwiększyć wytrzymałość, pozwalając zwierzętom pływać o 25% dłużej. Poprawa wydajności miała miejsce, ponieważ, jak stwierdzono, że zwiększa on syntezę ATP, która jest niezbędna dla wytwarzania energii w komórkach.
Różaniec jest również często używany, aby pomóc ludziom przezwyciężyć wyczerpanie powstające po mało intensywnych, ale częstych, ćwiczeniach lub powtarzalnych ruchach.
5. Zmniejsza zmęczenie psychiczne
Nie trzeba być sportowcem, aby doświadczyć korzyści płynących z różańca. Nie tylko pomaga oddalić zmęczenie fizyczne, ale także zmniejsza zmęczenie psychiczne wraz z jego objawami, takimi jak ociężałość umysłu i obniżona koncentracja.
Niezależnie od profesji, różaniec zwiększa wydajność w miejscu pracy i pomaga zminimalizować skutki niedoboru snu.
Potencjalne efekty uboczne różańca i środki ostrożności
Jakie są skutki uboczne suplementacji różańcem? Stwierdzono, że jest on ogólnie dobrze tolerowany przez większość ludzi. Ponadto, z badań wynika, że efekty uboczne są mniej prawdopodobne niż w przypadku leków na receptę, takich jak leki antydepresyjne.
To powiedziawszy, należy wymienić te niezbyt często występujące efekty uboczne. I tak, kiedy różaniec jest przyjmowany doustnie, może potencjalnie powodować przejściowe zawroty głowy i suchość w ustach. Jeśli te działania będą się utrzymywać, należy przerwać suplementację.
Większość badaczy donosi, że chociaż różaniec może mieć korzystny wpływ na wydolność fizyczną, sprawność umysłową i pewne aspekty zdrowia psychicznego, potrzeba dalszych badań jest nadal zasadna.