Artykuły, Odporność | Trawienie

Orzechy – chrup na zdrowie!

Orzechy - chrup na zdrowie

Nawet niewielka garść orzechów dziennie to potężna dawka zdrowej energii. Zajrzyj z nami pod łupinę i odkryj, jakie korzyści odniesiesz wprowadzając do swojej diety te naturalne superfoody.

Nie znam innej tak sycącej, zdrowej i uniwersalnej przekąski. Orzechy dodaję do wszystkiego: sałatek, deserów, grillowanych warzyw, szejków – ale najbardziej lubię same. Jem je z przyjemnością, wiedząc że za każdym razem dostarczam swojemu ciału zdrowego paliwa do codziennej aktywności. Każdy orzech zawiera w sobie unikalną kombinację białeknienasyconych tłuszczybłonnikawitamin i minerałów, które rzadko występują w naturze w tak skoncentrowanej formie.

Niezależnie od wyglądu i biologicznej nomenklatury (orzeszki ziemne to np. rośliny strączkowe, bliższe fasoli niż migdałom), wszystkie orzechy łączy jedno: stanowią magazyn cennych substancji, które mają żywić nową roślinę. Na szczęście i my możemy skorzystać z tego naturalnego skarbca, dobierając odpowiednie orzechy do naszych potrzeb.

Badania wskazują, że optymalną dzienną dawką orzechów jest garść, czyli ok. 30 gramów. Przykładowa ilość orzechów w garści to:

– 20 migdałów

– 15 orzechów nerkowca

– 20 orzechów laskowych

– 2 łyżki orzeszków piniowych

– 30 pistacji

– 9 orzechów włoskich

Orzechy zmniejszają ryzyko chorób cywilizacyjnych

Czy faktycznie możemy spodziewać się znaczących zmian po tak małej porcji? Pokaźna liczba badań pokazuje, że dzienne spożycie garści orzechów może obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca o 30-50%2 3, przy spadku ryzyka śmierci o ok. 20%4. Odpowiedzialne za ten efekt są głównie zdrowe jedno- i wielonienasycone tłuszcze oraz znikoma zawartość tłuszczów nasyconych.

Wraz ze zwiększonym spożyciem orzechów spada też ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Jedno obszerne badanie dokumentuje niemal 30-procentowy spadek zachorowań u kobiet, które zjadały 30 g orzechów przez 5 lub więcej dni w tygodniu w porównaniu z grupą kontrolną5. Na tej diecie mogą skorzystać również diabetycy: orzechy spowalniają trawienie i obniżają poziom glukozy we krwi po posiłku.

Optymalna ilość orzechów jest dozwolona w dietach odchudzających

Dzienne porcje do 50 g nie grożą też przybraniem na wadze, a wręcz przeciwnie – mogą nam pomóc schudnąć bez nieprzyjemnych konsekwencji1. Niska zawartość węglowodanów i wysoki poziom błonnika oraz trudniej przyswajalnych tłuszczów i białek sprawiają, że uczucie sytości opuści nas później, pozwalając nie skupiać się na następnym posiłku. Musimy przy tym pamiętać, żeby nie przesadzić z ilością – każda dieta odchudzająca jest skuteczna tylko wtedy, gdy wydajemy więcej energii niż przyjmujemy. Orzechy to niezwykle wydajne paliwo, więc poza miłośnikami intensywnego wysiłku, nie polecałbym przekraczać dwóch garści orzechów dziennie.

Które z orzechów są nie do końca zdrowe?

Czy są orzechy, przed którymi trzeba mieć się na baczności? Poza kasztanami jadalnymi, wszystkie orzechy mają stosunkowo niską zawartość węglowodanów, wysoką zawartość zdrowych tłuszczów, błonnika, witamin i minerałów. Wszystkie spożywane z umiarem mogą nam wyjść tylko na zdrowie. To, na co trzeba uważać, to przetworzone produkty. Orzeszki oraz masła orzechowe zazwyczaj zawierają dużo sodu i dodanych cukrów. Ci, którzy stronią od oleju palmowego, powinni zachować największą czujność – jest on dodawany do niemal każdego orzechowego smarowidła.

A co z prażeniem? Najlepiej jest prażyć na sucho, bez dodatku soli – poza zniknięciem paru niestabilnych termicznie witamin, wartość odżywcza pozostanie niezmieniona. Jednak nawet smażone w głębokim tłuszczu orzechy (czyli np. popularne orzeszki z puszki) absorbują go jedynie w granicach 2-5%, więc nie musicie zawczasu prażyć własnych orzechów na mecz z kolegami – najważniejsze, żeby zjeść je zamiast czipsów, a nie obok.

A jakie są wasze ulubione dania z orzechami? Jak zawsze czekamy na Wasze pomysły!

1 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23595878

2 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1627021

3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20025830

4 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24256379

5 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12444862

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.