Artykuły, Potencja | Libido | Energia

Jak walczyć ze stresem?

stres

Stres trwający krótko nie nie odbija się negatywnie na zdrowiu. Jeżeli natomiast trwa dłużej niż 7-14 dni, to zaczyna działać toksycznie na organizm. Reakcją ciała jest zwiększone wydzielanie kortyzolu, którego nadwyżka przeradza się w truciznę. Stąd nie wolno dopuszczać do długotrwałego stresu. Wielu lekarzy uważa, że jest on jedyną prawdziwą przyczyną wszystkich chorób.

Jak żyć bez znaczącego stresu? Oto garść porad:

Naucz się przewidywać zdarzenia i własne emocje

Nie podejmuj decyzji, gdy wiążą się one z dużym ryzykiem niepowodzenia. Szczególnie, jeśli w grze są znacze pieniądze, albo co gorsza zdrowie. Więc jeśli inwestujesz na giełdzie, dobrze sprawdź gdzie lokujesz pieniądze i miej plan na różne scenariusze wydarzeń. Jeśli bierzesz kredyt, sprawdź co się może stać, jeśli będziesz miał trudności ze spłatą, albo go wzrosną stopy procentowe. Jeśli skaczesz na główkę do wody, sprawdź dobrze dno, albo w ogóle nie skacz.

Zajmij się sportem, także takim na świeżym powietrzu

Wystarczy trzy razy w tygodniu nawet po 40 minut.

Unikaj marazmu i braku dążeń

Nie tylko wyścig szczurów, lecz monotonia, brak rozwoju i poczucie braku dążenia do czegoś powodują stres.

Dbaj o równowagę

Odpowiedz sobie na pytanie: czy w moim życiu istnieje równowaga? Stres to jej brak. Chodzi chociażby o równowagę między życiem zawodowym a prywatnym.

Energicznie i konsekwentnie rozwiązuj problemy

Bagatelizując problemy, nigdy ich nie rozwiążemy. Sprawne rozwiązywanie własnych problemów jest jedną z ważniejszych rzeczy na tej liście. Ludzi bez osiągnięć, z problemami, charakteryzuje często przekonanie o nieuchronności i nierozwiązywalności pewnych przeszkód życiowych.

Bierz sen na poważnie

Odpowiedni sen jest bardzo dobrym lekiem na stres. Praca nocą naraża nas na nowotwory (nocna zmiana = zmiana śmierci).

Kiepskie jedzenie jest źródłem stresu

Jest ogromny związek między jedzeniem, a stresem. Ograbiony z niezbędnych składników mózg nie posiada pełnej reakcji na stres. Chodzi tu o witaminy z grupy B, a także tzw. „pierwiastki życia”, istotne dla mózgu: lit, magnez, wapń.  Na złą dietę ciało reaguje tak, jakby to był długotrwały stres emocjonalny. Pod względem chemicznym reakcja organizmu jest naprawdę taka sama.

Brak znaczącej komunikacji

Trzeba nauczyć się otwartego i szczerego porozumiewania się. Należy też stwarzać sobie ku temu okazje. To m.in. dlatego dobrze jest, że większość ludzi codziennie wychodzi do pracy, bo muszą się tam komunikować się z innymi.

Sytuacje z przeszłości

Nie mogą one decydować o twoim życiu. Kiedy dopadają cię wyrzuty sumienia, wyobraź sobie siebie z przeszłości jako kogoś, kto nie mógł podjąć innej decyzji z tamtym stanem wiedzy i umysłu. Obejmij go/ją i pociesz, zamiast karcić. Od razu zrobi ci się lepiej.

Naucz się słuchać siebie i postępować w zgodzie ze swoją naturą

Nie wchodź pod wpływem innych w przedsięwzięcia, które nie wzbudzają w tobie prawdziwego entuzjazmu.

Dobre zdrowie

To podstawa, bo choroby powodują stres. Zdrowie nie jest dziełem przypadku, czy genów, ale świadomym podporządkowaniem się naturalnym prawom.

Priorytety

Ustaw priorytety w kolejności, w jakiej chciałbyś aby występowały w twoim życiu. Nie obieraj na raz zbyt wielu celów. Skoncentruj się na jednym lub dwóch. Życie jest długie i czasu powinno wystarczyć na osiągnięcie wielu marzeń.

Szybkie zmiany powodują przeładowanie

Decyzje podjęte rozważnie nie powinny być zmieniane szybko i pod wpływem emocji. Trzymaj się więc ich i zmieniaj tylko, kiedy będziesz tego pewny.

Nawodnienie

6-8 szklanek wody dziennie nawadnia, tzn. dostarcza tlenu naszym komórkom i odprowadza toksyny.

Unikaj pierwiastków śmierci: rtęci, ołowiu, berylu

Edukuj się więc na temat pożywienia, zdrowych diet oraz zanieczyszczenia środowiska, w którym żyjesz.

Śmiej się

Śmiech jest lekarstwem. Przebywaj wśród ludzi, którzy mają pozytywne nastawienie.

Niech wdzięczność stanie się nawykiem

Naucz się też być wdzięcznym za różne aspekty swojego życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.