Artykuły, Przepisy | Receptury

Pesto alla genovese z pyłkiem sosnowym

Pesto alla genovese z pyłkiem sosnowym

Zielone pesto to obecnie nieodłączny element kuchni włoskiej. Krąży wokół niego wiele legend, jednak prawda jest taka, że ten pyszny sos wywodzi się z regionu Ligurii w północnej Italii. Ówczesna elita delektowała się przyprawami zza oceanu, ale reszta społeczeństwa musiała zadowolić się dietą opartą o ryby i świeże zioła. To właśnie z liści dziko rosnącej bazylii mieszkańcy Genui zaczęli wytwarzać słynne dziś na cały świat pesto, które później łączono z wszelkiego rodzaju makaronami.

Bomba witaminowa w słoiku

Pesto to prawdziwa kopalnia właściwości zdrowotnych. Czosnek działa przeciwzapalnie, bazylia wspomaga trawienie, a orzeszki piniowe spowalniają procesy starzenia się. Jedyna modyfikacja przepisu to pyłek sosnowy. Czemu? Nic innego nie poprawia gospodarki hormonalnej organizmu w tak naturalny i bezpieczny sposób. Do tego smak pyłku sosnowego idealnie komponuje się z orzechowymi nutami zielonego pesto.

Nie daj się nabrać na sklepowe pesto

Dlaczego dużo lepiej jest przygotować pesto samemu? W przetwórniach oprócz dziesiątek konserwantów bardzo często stosuje się zamienniki gorszej jakości. Orzeszki piniowe zastępowane są nerkowcem, a oliwa – olejem słonecznikowym. Ten przepis przeznaczony jest dla osób prawdziwie dbających o swoje zdrowie, które nie zadowalają się półśrodkami!

Składniki:

– 30 g liści bazylii
– 25 g orzeszków pinii
– 10 g startego parmezanu
– 70 ml oliwy  z oliwek
– 1 ząbek czosnku
– 1 łyżeczka pyłku sosnowego
– sól i świeżo zmielony pieprz

Przygotowanie:

  1. Orzeszki pinii zarumień lekko na suchej patelni, a bazylię i posiekany czosnek zgnieć bokiem noża, żeby uwolnić więcej aromatów.
  2. Do miski z oliwą dodaj pyłek sosnowy, parmezan i czosnek, wymieszaj, a następnie odstaw na przynajmniej 30 minut.
  3. Dodaj wszystkie pozostałe składniki do miski z oliwą i pyłkiem sosnowym. Blenduj aż do uzyskania spójnej konsystencji (tradycyjnie robiło się to w moździerzu, oba sposoby są dobre).
  4. Gotowy sos najczęściej podaje się do makaronów, ale widzieliśmy też pesto w sałatkach czy na pizzy. Ważne jest, żeby dodawać je na końcu, gdyż za mocne podgrzanie sosu sprawi, że bazylia będzie gorzka w smaku.
  5. Produkt przechowuj w lodówce do tygodnia (niekiedy doradza się dodatkowe zalanie pesto oliwą, tak żeby na powierzchni cały czas utrzymywała się jej cienka warstwa – zapobiega to powstawaniu pleśni i przedłuża termin przydatności sosu). Pesto z pyłkiem sosnowym można też robić w większej ilości i zamrozić.

Dziękujemy za skorzystanie z naszego przepisu, smacznego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna jest chroniona przez reCAPTCHA i Google Politykę Prywatności oraz obowiązują Warunki Korzystania z Usługi.